Close
05-510 Konstancin-Jeziorna
ul. Pułaskiego 92
Open: Mn - Sn 8am - 10PM
Zdrowe i piękne stopy, czyli jak radzić sobie z odciskami

W dzisiejszych czasach podologia staje się coraz popularniejszą dziedziną medycyny. Ludzie znacznie częściej zwracają uwagę na swoje stopy, ich zdrowie i estetyczny wygląd. Dlatego też częściej odwiedzają podologa, szukając profesjonalnej pomocy oraz porady. Jednym z najczęstszych problemów, z którymi przychodzi się zmierzyć specjalistom stóp, są bolesne i nieestetyczne odciski.

Odciski – co to takiego?

Odcisk to nadmiar naskórka, który powstaje w wyniku ucisku i ocierania stopy. Naskórek zamiast się złuszczać, zostaje wgniatany w skórę, narasta i tworzy często bolesną narośl. Najczęstszą przyczyną odcisków są ciasne lub zbyt luźne buty. Zdarza się także, że do ich powstania przyczynia się uprawiany sport np. bieganie czy jogging, zmiany zapalne stawów czy otyłość (ze względu na zwiększony nacisk masy ciała na stopy). Odciski najchętniej lokują się na przodostopie, grzbietowej stronie palców, a także w miejscach pomiędzy palcami. Zdarza się, chociaż rzadko, że pojawiają się w okolicy pięt. Ze względu na miejsce występowania, odciski dzielimy na modzele i nagniotki.

Modzele

Modzele to duże ale niezbyt twarde odciski, wokół których występuje zaczerwieniona skóra. Pojawiają się głównie na podeszwach stóp, wskutek nierównomiernego i długotrwałego obciążenia lub ocierania skóry. Są dość miękkie i zazwyczaj niezbyt bolesne. Warto jednak pozbyć się ich jak najszybciej ze względu na komfort oraz estetykę, a dodatkowo – nieleczone modzele mogą dawać dolegliwości bólowe i stać się przyczyną np. stanów zapalnych. Na modzele szczególnie powinny uważać Panie, które kochają szpilki oraz osoby ze zdiagnozowaną cukrzycą.

Nagniotki

Nagniotki to rodzaj odcisków, zlokalizowanych na palcach stóp. Charakteryzuje je niewielka, bezbarwna, okrągła i dość twarda struktura. W przeciwieństwie do modzeli, mogą być źródłem ostrego i przeszywającego bólu. Wywołany jest on wrastającym w skórę rdzeniem uciskającym zakończenia nerwowe skóry. Nieleczone nagniotki, podobnie do modzeli, prowadzić mogą do bolesnych stanów zapalnych.

Profilaktyka – powiedz nie odciskom!

By zapobiec pojawianiu się odcisków, warto zadbać o wygodne oraz komfortowe dla stóp obuwie. Zapomnijmy o uciskających skarpetach bądź rajstopach. Osoby ze skłonnością do powstania bolesnych nagniotków czy modzeli, mogą również zakupić specjalne poduszeczki lub wkładki, które chronią przed uciskiem. Nie należy oczywiście zapominać o codziennej pielęgnacji stóp. Dobry, gruboziarnisty peeling i kremy zmiękczająco-nawilżające na noc, będą dla naszych stóp prawdziwym wybawieniem.

Podolog na ratunek

Chociaż w początkowej fazie odciski (niezależnie od rodzaju i miejsca ulokowania) mogą nie powodować dolegliwości bólowych, warto regularnie kontrolować ich stan. Konsultacja u podologa pomoże najskuteczniej wyeliminować ten problem stóp. Ilość zabiegów oraz czas rekonwalescencji będą proporcjonalne do czasu, jaki minął od pojawienia się odcisków. Warto więc pamiętać, że im szybciej poddamy się leczeniu, tym lepiej dla Nas.

Indigo
Jessica
Goldwell
Gemilac
Alfaparf
ul. Pułaskiego 92
05-510 Konstancin-Jeziorna