Close
05-510 Konstancin-Jeziorna
ul. Pułaskiego 92
Open: Mn - Sn 8am - 10PM
Wrastający paznokieć – czego unikać i jak leczyć

Wielu z nas przynajmniej raz w życiu doświadczyło bolesnego dyskomfortu, jakim jest wrastający paznokieć. Najczęściej jest to przypadłość, która dotyczy dużych palców u stóp. Wrośnięty paznokieć staje się przyczyną bólu, ropni, a nawet stanu zapalnego oraz chirurgicznej korekcji. W wielu przypadkach wręcz uniemożliwia swobodne chodzenie czy noszenie butów. Jak zapobiegać wrastaniu paznokci i jak sobie radzić w sytuacji, kiedy już nas to spotkało? Poniżej kilka rad i wskazówek.

Czym jest wrastający paznokieć?

Wrastający paznokieć to nic innego jak rosnąca na boki wrastająca pod skórę płytka paznokcia. Jest to przypadłość, która najczęściej dotyka paluch, czyli duży palec u nogi. Dzieje się tak, gdyż paznokieć ten jest bardzo twardy i mocny. Przez to z większą siłą wbija się pod skórę i drażni tkanki, powodując tym samym zaczerwienie i ból. Wrastanie paznokci u rąk jest rzadkością i raczej się nie zdarza.

Przyczyny wrastającego paznokcia:

  • Niewłaściwe obcinanie paznokci

Podstawowym błędem, jaki robimy jest obcinanie paznokci na okrągło. Zawsze należy obcinać je na prosto, używając do tego nożyczek do paznokci lub obcinacza. Unikać należy również zbyt krótko obciętych paznokci, gdyż może to doprowadzić do zarastania paznokcia naskórkiem.

  • Niewłaściwe obuwie

Kolejny błąd, jaki popełniają szczególnie kobiety, to noszenie butów na wysokim obcasie lub zbyt wąskich i ciasnych pantofli. Buty na wysokim obcasie sprawiają, że ucisk na palce jest większy, a kierunek wzrostu paznokci staje się niewłaściwy.

  • Czyszczenie paznokci ostrymi narzędziami

Jeśli zdarza nam się czyścić paznokcie ostrymi narzędziami, możemy się zakłóć i zrobić sobie tzw. zastrzał. Powstała w ten sposób rana może również stać się przyczyną wrastania paznokcia.

  • Nadwaga

Często osoby z nadwagą lub kobiety w ciąży skarżą się na dyskomfort związany z wrastaniem paznokcia. Dzieje się tak w wyniku znacznego obciążenia stóp i dociskania paznokci, które z większą siłą wbijają się w naskórek.

  • Uwarunkowania genetyczne

Genetyka, czyli coś, co dziedziczymy i nie mamy na to absolutnie żadnego wpływu może również stać się przyczyną wrastania paznokcia. Mówimy o uwarunkowaniach genetycznych w przypadku płaskostopia, wady postawy, czy haluksów oraz szerokiej i zgiętej do dołu płytce paznokci.

Objawy, czyli czego możemy się spodziewać

Pierwszym i najbardziej rzucającym się w oczy objawem wrastającego paznokcia jest obrzęk, zaczerwienie, ból i dyskomfort podczas dotykania palca. Z czasem ból staje się uciążliwy i problematyczne staje się wykonywanie codziennych czynności takich jak: chodzenie, zakładanie butów, czy uprawianie sportu. Z rany, jaka powstała w wyniku wrośniętej płytki paznokcia może wydobywać się krew lub ropa. Nieleczony i utrzymujący się taki stan świadczyć może o rozwijającym się stanie zapalnym i doprowadzić może do zabiegu chirurgicznego.

Jak walczyć z wrastającym paznokciem?

Jednym ze sprawdzonych domowych sposobów radzenia sobie z wrastającym paznokciem są wieczorne kąpiele stóp w ciepłych mydlinach. Po moczeniu nóg stopę należy delikatnie osuszyć i posmarować miejsce chorobowe maścią przeciwzapalną lub maścią z antybiotykiem, jeśli taką przepisze lekarz.
Lepszym rozwiązaniem jest wizyta u podologa, który może założyć specjalną klamrę korekcyjną. Jej celem jest odpowiednie wyprofilowanie paznokcia i wyeliminowanie dolegliwości bólowych.

Indigo
Jessica
Goldwell
Gemilac
Alfaparf
ul. Pułaskiego 92
05-510 Konstancin-Jeziorna