Close
05-510 Konstancin-Jeziorna
ul. Pułaskiego 92
Open: Mn - Sn 8am - 10PM
Problem mokrej stopy, czyli jak radzić sobie z nadpotliwością

Pocenie stóp, choć jest mechanizmem w pełni naturalnym i niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania systemu termoregulacji, często staje się źródłem skrępowania czy dyskomfortu. Powodem jest wyjątkowo nieprzyjemny oraz dokuczliwy zapach, który pojawia się niezależnie od pory roku czy jakości obuwia. To sygnał, iż należy poszukać źródła problemu i rozpocząć walkę z nadpotliwością.

Pocimy się wszyscy – niezależnie od płci, rasy czy wieku. To naturalna metoda utrzymywania regulacji cieplnej oraz sposób na pozbycie się z organizmu toksyn. Pot składa się w 99% z wody, a w pozostałej części z tłuszczy, soli, węglowodanów, kwasu mlekowego oraz śladowych ilości moczniku. Wydawać by się mogło, że ten ostatni odpowiedzialny jest za źródło nieprzyjemnego zapachu. Nic bardziej mylnego. Mocznik to bezwonne kryształki, znane nam chociażby z produkcji kremów do stóp. Sam pot jest więc bezwonny, a przykry zapach wywołuje działanie bakterii na naszej skórze.

Przyczyny nadpotliwości stóp

Podeszwy stóp są szczególnie podatne na wydzielanie potu. Znajduje się na nich aż 600 gruczołów potowych na 1 cm2 skóry (dla porównania – na udach jest tylko 100 gruczołów na 1 cm2). Przypuszcza się, że pierwotna nadpotliwość jest chorobą dziedziczną ale problem ten pogłębiają takie czynniki jak m.in. niewłaściwa dieta (spożywanie dużej ilości kawy, pikantnych przypraw, alkoholu), palenie papierosów, nadmierny stres, zwiększony wysiłek fizyczny, przyjmowanie leków np. antydepresantów. Nadmierna potliwość może towarzyszyć także niektórych chorobom typu cukrzyca, nadczynność tarczycy, otyłość, choroby neurologiczne. Winowajcą staje się dodatkowo nieoddychające obuwie, skarpetki z syntetycznych materiałów czy niewystarczająca higiena stóp.

Skutki długotrwałej nadpotliwości

Zbyt duże wydzielane potu to problem nie tylko natury zdrowotnej ale przede wszystkim psychologicznej. Przysparza ono bowiem wstydu, zażenowania oraz może wpływać na nasze relacje społeczne czy damsko – męskie. Uporczywa nadpotliwość zwiększa też skłonność do odparzeń, zrogowaceń czy otarć stóp, a rozmiękła od potu skóra to idealne środowisko dla rozwoju grzybicy czy infekcji wirusowych.

Pożegnaj nadpotliwość

Gdy problem nadmiernej potliwości nasila się, warto skonsultować się ze specjalistą podologii. Przeprowadzi on wywiad z pacjentem, zastosuje odpowiedni zabieg pielęgnacyjny oraz udzieli porad dotyczących domowej pielęgnacji stóp czy stosowania odpowiednich preparatów w postaci sprayów czy zasypek. Niekiedy może zalecić wizytę u specjalisty dermatologii. Ważne jednak, że sami również możemy pomóc sobie w walce z przykrym zapachem stóp. Podstawą jest noszenie wygodnych butów oraz skarpetek, zawierających minimum 75% bawełny (powinny być one prane w ok.60 stopniach, bo wysoka temperatura zmniejsza ilość grzybów czy bakterii). Należy również kilka razy dziennie myć stopy (najlepiej w chłodnej wodzie, gdyż ciepła pobudza gruczoły potowe do pracy), a do kąpieli dodawać ziołowe sole. Dobrym pomysłem jest także wymiana wkładek w obuwiu np. na takie, które zawierają bakteriobójcze srebro.

Pamiętajmy, że nadpotliwość stóp nie musi być naszym krępującym problemem do końca życia. Dostępność skutecznych metod leczenia jest na tyle duża, że możemy pokonać tę dolegliwość skutecznie i pewnie.

Indigo
Jessica
Goldwell
Gemilac
Alfaparf
ul. Pułaskiego 92
05-510 Konstancin-Jeziorna